Pilates mi Fitness mı? Pilatesi tanımayan çoğu kişi her zaman bir spor salonunda spor yapmaktan nasıl farklı olduğunu sorgular. Öncelikle, pilates yaklaşımları farklıdır, çünkü pilates hocaları fitness hocalarından farklı olarak yalnızca vücut bölümlerini değil tüm vücudunu incelemektedir.

Örneğin, pilateste her zaman postür analizi ve fitness geçmişi ile bir programa başlanır. Bu şekilde kas dengesizliği ve/veya postürel bozukluk açısından neler olduğunu değerlendirilir.Pilates böylece önceliklerin yanı sıra kısa ve uzun vadeli fitness hedeflerini belirlemenize yardımcı olur.

fitness yararları

Pilates egzersizleri, düşük tekrar tekrar sayısına (çoğunlukla 3-5 tekrar,  asla 10’dan fazla olmamak üzere) sahiptir ancak hareketler, geleneksel bir ağırlık çalışma egzersinden çok daha karmaşıktır. Dolayısıyla, bir pilates egzersizinin gerçek bir yaşam hareketini taklit etme olasılığı daha yüksektir ve aynı zamanda her egzersizde daha fazla sayıda kas grubu çalışacaktır.

Geleneksel bir ağırlık antrenmanı ile her egzersizi 2-3 kez kadar tekrarlar ve sıklık/ağırlığı arttırır ve tekrar sayısını azaltırsınız. Genellikle, bir ağırlık antrenmanı her bir kas grubunu “maksimuma çıkarma”yı hedefler ve bu nedenle belirli bir günde tüm vücudunuzu çalıştıramazsınız. Buna karşın, pilateste az miktarda çaba sarf eder, ancak bütün vücudunuz her zaman çalışır, böylece kas dengesi, simetri ve temel stabilite her egzersizde korunmuş olur.

Son olarak, ağırlık antrenmanları ile maksimum bir egzersiz, sizi yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir. Buna karşılık, pilateste hem güçlendirme hem de esnetme konusunda çalıştığınız için egzersizler sizi  mükemmel bir biçimde canlandırıyor. Hatta egzersizlerin bir çoğu vücut için bir masaj etkisi yaratıyor.

Pilates mi Fitness mı?

Sonuç olarak Pilates mi Fitness mı? sorusunun analizine gelirsek vücudu güçlendirmek için kesinlikle ağırlık çalışmak gibisi yoktur – ancak pilates, spor salonu programına düzenli bir şekilde uyamayanlar için güzel bir fitness alternatifi sağlayabilir. Aynı zamanda, pilates vücudu dengelemek isteyenler için geçerli bir çapraz eğitim sistemidir. Unutmayalım ki pilates gerçek bir zihin/beden disiplini olup her hareketin uygulanmasında  hareketin doğru yapılmasını ve zihinsel/fiziksel konsantrasyonu gerektirir!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error:

Giriş Yap

Üye Ol

Şifre Yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için link tarafınıza iletilecektir.