Reformer Pilates Nedir? Yararları Nelerdir? Pilates, güç ve denge gibi birçok fiziksel kazanımı elde etmek için ideal bir egzersiz türü. Ancak pilates yapmak isteyenlerin aklında mat pilates nedir, reformer pilates nedir yararları nelerdir? mat ve reformer pilatesin farkları nelerdir gibi sorular var. Bu yazımızda bunlara cevap vereceğiz.

Reformer (Aletli) Pilates

“Fiziksel sağlık, mutluluğun ilk şartıdır!”

Joseph Pilates

Reformer pilates ya da bilinen adıyla aletli pilates, adını da kendisinden alan Joseph Pilates tarafından icat edildi. Egzersiz yatak benzeri bir platformun üzerinde yapılıyor. Bir direnç oluşturmak üzere farklı ağırlıklarda yaylar kullanılabiliyor. Böylece yatak benzeri platformun üzerindeki taşıyıcı hareket ettirilmek istenildiğinde bir direnç oluşturulmuş oluyor.

Bir reformer yatağı kullanmak küçük kas gruplarını hedeflemenize yardımcı olur. Küçük kas gruplarını çalıştırarak daha uzun ve yağsız kas kitleleri oluşturabilirsiniz. Matta ise mümkün olandan daha fazla egzersiz yapabilir, sırt üstü ya da yan yatarak egzersiz yapmaktan ayaklarınızı kullanmaya kadar çok çeşitli hareketlerle sporunuzu yapabilirsiniz.

Mat pilates ve reformer pilates yaparak tamamen aynı sonuca ulaşmak mümkün. Ancak daha çabuk sonuçlar almak ve egzersizlerin çeşitliliği açısından reformer pilates bir adım önde diyebiliriz.

Reformer Pilatesin Faydaları

Reformer pilates sakatlanmaların engellenmesinde ve sakatlıkların rehabilitasyonunda oldukça yararlı bir egzersiz disiplini olarak yer almakta. Araştırmalar, reformer pilatesin, vücut farkındalığımızı arttırdığını, omurga ve pelvik hizalamayı geliştirdiğini gösteriyor. Bu da kaslarımızda ve eklemlerimizde gereksiz stres yaratmadan egzersiz yapmamıza yardımcı oluyor.

Reformer Pilates’in hamstring ve kasık sakatlamalarının tedavisinde yardımcı olduğu kanıtlanmış. Ayrıca bel ağrısını yönetmek ve önlemekte de etkili olduğu gösterilmiş. Son olarak reformer pilatesin faydalarını sıralayacak olursak:

  • Büyük kas gruplarını güçlendiriyor
  • Kilo kaybına yardımcı oluyor
  • Esnekliğinizi ve hareket kabiliyetinizi arttırıyor
  • Dengenizin gelişmesini sağlıyor
  • Sakin kalmanızı ve odaklanmanıza yardımcı oluyor.

Siz de sağlıklı kalmak için pilates yapmak istiyorsanız, salonunuzu bulmak için tıklayın!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error:

Giriş Yap

Üye Ol

Şifre Yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için link tarafınıza iletilecektir.