Sağlıklı ve Fit Kalmak İçin 4 Temel İpucu

1.  Dengeli Beslenin

Bilimsel çalışmalar, herhangi bir spor hedefinin yaklaşık % 80’inin beslenme alışkanlıklarınıza bağlı, sadece geriye kalan %20’lik dilimin spor alışkanlıklarınıza bağlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenden dolayı temiz karbonhidratlar, taze proteinler ve sağlıklı yağlar ile beslenmek size sonuçlarını hızlı bir şekilde gösterecek ve güzel bir enerji yakalayacaksınız.

-% 45 Karbonhidratlar – tercihen doğal ve nişastasız . Genetik olarak zenginleştirilmiş ürünler (makarna, ekmek ve beyaz pirinç gibi)

-% 30 Protein – tercihen et ve balık, fındık, soya fasulyesi ve bakliyatlar düşük yağlı büyük protein kaynaklarıdır.

– 25% Yağlar – kuruyemişler ve yağlı balıklar.

2.  Su İçin

Hidrasyon, sağlıklı kalmak için çok önemlidir; sonuç olarak, insan beyni yaklaşık olarak  % 70 oranında sudan oluşur.

Her zaman sorulan bir soru olan, ‘sizce ne kadar su içmeliyim?’ Sorusunun cevabı kısmen size bağlı. Herhangi bir yetişkin günde en az iki litre su içmelidir fakat basit bir matematik ile daha kişisel bir miktar bulmanıza şöyle yardımcı olalım:

Vücut Ağırlığınız (kg) x 0.03  =  MİNİMUM GÜNLÜK SU İHTİYACI

Çıkan sonuç fazla gibi dursa da unutmayalım ki su vücuttan fazla tuz ve toksinlerin egzersiz yardımıyla atılmasına yardımcı oluyor.

3. Düzenli Egzersiz

Sağlıklı ve Fit Kalmak İçin 4 Temel İpucu için yine en önemlilerinden biri de hiç kaçınılmaz “egzersiz” Fitness için haftada üç ila dört kez, başlangıç için harika. Özellikle bir kez rutininize sadık kaldığınızda çok faydalarını göreceksiniz. Artan enerji seviyenizi farkedeceksiniz ve vücudunuz gittikçe adapte olmaya başlayacak. Zamanla kendinizi de daha güçlü hissedeceksiniz.

Spor için zaman bulamamaktan şikayetçi iseniz, hafta boyunca yapmanız gereken her şeyi bir kenara yazın ve spor için sadece günlük 30-60 dakika kendinize ayırın ve bunu sağlığınıza adayın; egzersiz yapın, vaktiniz olduğunda araba kullanmak yerine kısa mesafelerde yürümeyi tercih edin.

4. Ne, Neden, Nasıl  ve Ne Zaman?

Fitness, spor ve sağlık hedeflerini belirlemenin harika bir yolu da: neden yaptığınızı, neyi yapacağınızı ve neyi başarmak istediğinizi kendinize sormak ve bunları bir kenara yazıp gelişmenizi kontrol etmektir.

NE – Gerçekleştirmeniz gereken egzersizler için spor salonunuzdaki eğitmenizden iyi bir egzersiz programı isteyin!

NEDEN – Gerçekçi bir hedef seçin!

NASIL – Bir gelişim planı oluşturun (belli bir tarih için bir kilo hedefi vb.), belirli aralıklarda çektiğiniz fotoğraflarla ilerlemenizi görün , vücut yağ analizi ve çap ölçümlerini kullanın!

NE ZAMAN – Hedefinize ne zaman ulaşmak istediğinizin son tarihini seçin ve ona sadık kalın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error:

Giriş Yap

Üye Ol

Şifre Yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için link tarafınıza iletilecektir.